Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad X280 |
| Model | 20KF0000ZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8550U Dual Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.80 GHz |
| Boost Clock | 4.00 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133HMz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 12.5" |
| Panel Type | WXGA/HD, Anti-Glare |
| Native Resolution | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Installed | 512GB SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.1 Type-A Gen 1 |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 1 | |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 2 | |
| 1x HDMI 1.4b | |
| 4-in-1 Card Reader | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Communications | |
| Wireless | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi 802.11ac |
| LTE | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Web Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | Integrated Li-Ion 57Wh Battery, Supports Rapid Charge (0-80% in 60 Minutes) |
| AC Adapter | 65W USB Type-C AC Adapter |
| Dimensions | 307.7 x 209.8 x 17.8 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |