Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | X1 Carbon |
| Model | 20KH006AZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8550U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.80 GHz |
| Boost Clock | 4.00 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (On-Board) |
| Type | LPDDR3 |
| Speed | 2133MHz |
| Maximum Capacity | 8 GB (1 x 8GB) |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD 620 Graphics |
| Display | |
| Size | 14" |
| Panel Type | Anti-Glare, IPS |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Storage | |
| Installed | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.1 Gen 1 |
| 2x USB 3.1 Type-C Gen 2/Thunderbolt 3 | |
| 1x HDMI 1.4b | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| 1x MicroSD Card Reader | |
| 1x Side Docking Connector | |
| 1x Security Keyhole | |
| Communications | |
| Network | Gigabit LAN (RJ45) |
| Wi-Fi | Intel Dual Band 802.11ac Wi-Fi |
| LTE | Fibocom L830 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Security | Fingerprint Sensor |
| Battery | Integrated Li-Ion 57Wh |
| AC Adapter | 65W USB Type-C AC adapter |
| Dimensions | 323.5 x 217.1 x 15.95mm |
| Weight | Starting at 1.13 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |