Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad E580 |
| Model | 20KS001QZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8550U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.80 GHz |
| Boost Clock | 4.00 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400MHz |
| Maximum Memory | 32GB |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, IPS, Anti-Glare |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 256GB PCIe NVMe OPAL2 SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB Type-C |
| 2x USB 3.1 | |
| 1x USB 2.0 | |
| 1x HDMI | |
| 1x RJ-45 | |
| 1x Audio combo jack | |
| Communications | |
| Network | Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Wi-Fi | Intel Dual Band Wireless-AC 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Keyboard With Numpad |
| General | |
| Webcam | 720p |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Security | Kensington Lock Slot |
| Battery | 3-Cell |
| AC Adapter | 65W |
| Dimensions | 369 x 252 x 19.95mm |
| Weight | 2.1kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |