Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad T480s |
| Model | 20L7001SZA |
| Processor | |
| Model | Core i5-8250U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.60 GHz |
| Boost Clock | 3.40 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 6 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (1x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133MHz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel HD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 14" |
| Panel Type | Full HD, IPS |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 256GB PCIe NVMe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.1 Type-C Gen 1 |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 2 / Thunderbolt 3 | |
| 2x USB 3.1 Type-A Gen 1 (1x Always On) | |
| 1x HDMI 1.4b | |
| 4-in-1 Reader (MMC, SD, SDHC, SDXC) | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Communications | |
| Network | Intel 8265 802.11ac Wi-Fi |
| LTE | Fibocom L830 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD camera with ThinkShutter |
| Audio | Dolby Audio Premium |
| Dual-Array Microphones | |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 57 Wh, Integrated |
| Dimensions | 331 x 226.8 x 18.45 mm |
| Weight | 1.31 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |