Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | T580 |
| Model | 20L90003ZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8550U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.80 GHz |
| Boost Clock | 4.00 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400MHz |
| Maximum Capacity | 32 GB Dual Channel Capable |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, IPS-Level |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 512 GB M.2 NVMe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.1 Gen 1 (One Always On) |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 1 | |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 2 / Thunderbolt 3 | |
| HDMI 1.4b | |
| Ethernet (RJ-45) | |
| Headphone / Microphone Combo Jack | |
| Network | |
| Wi-Fi | Dual Band Wireless-AC 8265 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys, Numeric Keypad |
| Pointing Device | Multi-Touch Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Cam |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | 4-Cell |
| Dimensions | 365.8 x 252.8 x 19.95mm |
| Weight | 1.95 Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |