Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad T580 |
| Model | 20LAS2VU4V-SAP |
| Processor | |
| Model | Core i5-8350U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.70GHz |
| Boost Clock | 3.60GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 6 MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133MHz |
| Maximum Capacity | 32GB |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 512GB PCIe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x Thunderbolt 3 |
| 2x USB 3.0 | |
| 1x HDMI | |
| 1x RJ-45 | |
| Communications | |
| Network | Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Wi-Fi | Intel Dual Band Wireless-AC 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| General | |
| Webcam | 720p |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Security | Kensington Lock Slot |
| Dimensions | 365.8 x 252.8 x 19.95-20.2 mm |
| Weight | 1.97kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |