Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Dell |
| Series | ThinkPad X Series |
| Model | X380 Yoga |
| Processor | |
| Model | Core i7-8550U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.80GHz |
| Boost Clock | 4.00GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (1 x 8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | HD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 13.3" |
| Panel Type | Full HD, Multi-Touch, IPS |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.0 Type-A (1x Always-On) |
| 1x USB 3.1 Type-C (Intel Thunderbolt 3) | |
| 1x HDMI | |
| 4-in-1 Card Reader (SD, MMC, SDHC, SDXC) | |
| 1x Mini RJ-45 | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Audio | Dolby Premium Audio |
| Communications | |
| Wi-Fi | Intel 8265 Dual Band 802.11ac Wi-Fi |
| LTE | Fibocom L830 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Web Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | 4-Cell, 51Whr Battery |
| Up to 13.6 Hours Battery Life | |
| Dimensions | 313.5 x 222.2 x 18.2 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |