Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad L580 |
| Model | 20LW000WZA |
| Processor | |
| Model | Core i5-8250U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.60 GHz |
| Boost Clock | 3.40 GHz |
| Core Count | 4 Cores |
| Thread Count | 8 Threads |
| Cache | 6 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (1x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400HMz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | WVA Panel |
| Anti-Glare | |
| Brightness | 250nits |
| Native Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Storage | |
| Installed | x1 256GB M.2 2280 PCIe NVMe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.1 Type-C |
| 2x USB 3.0 Type-A | |
| 1x HDMI | |
| 1x 4-in-1 MicroSD Card Reader | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Microphone | Dual Array Microphone |
| Communications | |
| Ethernet | 1x RJ45 (10/100/1000Mbps) |
| Wireless | 802.11ac Dual-Band Wi-Fi 5 Adapter |
| LTE | Fibocom L830-EB |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Standard Keyboard with Numeric Keypad |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | Integrated |
| 45Wh | |
| Power Adapter | 65W USB Type-C Power Adapter |
| Dimensions | 376.5 x 254.5 x 22.95 mm (L x W x H) |
| Weight | 2.0 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |