Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad T590 |
| Model | 20N4000JZA |
| Processor | |
| Model | Core i5-8265U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.60 GHz |
| Boost Clock | 3.90 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 6MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (1x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel HD Graphics |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, IPS |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 256GB PCIe NVMe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | HDMI 1.4 |
| 2x USB 3.1 Gen 1 | |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 1 | |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 2 / Intel Thunderbolt 3 | |
| MicroSD Card Reader | |
| RJ45 Gigabit Ethernet | |
| 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Intel 9560 AC 802.11ac Dual-Band |
| Bluetooth | Yes |
| General | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-Bit |
| Battery | 3 Cell 57Whr Integrated 65W |
| Dimensions | 365.8 x 248 x 19.1 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |