Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad P1 Gen 2 |
| Model | 20QT003GZA |
| Processor | |
| Model | Core i9-9880H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.30 GHz |
| Boost Clock | 4.80 GHz |
| CPU Core Count | 8 |
| CPU Thread Count | 16 |
| Cache | 16MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA Quadro T2000 4GB GDDR5 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | UHD, MultiTouch, OLED |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Storage | |
| Installed | 1TB NVMe PCI-E SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.1 Type-A Gen 1 |
| 2x USB 3.1 Type-C Gen 2 / Thunderbolt 3 | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 4-in-1 Card Reader | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Intel AX201ax Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Integrated |
| General | |
| Webcam | IR HD, Integrated |
| Battery | 4 Cell 80Whr 135W |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Dimensions | 361.8 x 245.7 x 18.4 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year On-Site Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |