Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad E15 |
| Model | 20TD002WZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-1165G7 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.20GHz - 2.80GHz |
| Boost Clock | 4.70GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 12MB SmartCache |
| Lithography | 10 nm SuperFin |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce MX450 2GB GDDR5 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, Anti-Glare |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 512GB M.2 (2242) PCI-E SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.1 Type-C Gen 1 (with Power Delivery and DisplayPort Alt Mode) |
| 2x USB 3.1 Type-A Gen 1 (1x Always On) | |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 1x HDMI 1.4b | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Intel AX201 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Full-Sized Keyboard with Number Pad |
| Pointing Device | Integrated Trackpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | 3 Cell 45Whr 65W |
| Dimensions | 368 x 245 x 18.9 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |