Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad Chromebook |
| Model | ThinkPad C13 Yoga (20UX001GSA) |
| Processor | |
| Model | Ryzen 3 3250C |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Base Clock | 2.60GHz |
| Boost Clock | 3.50GHz |
| Cores | 2 |
| Threads | 4 |
| Cache | 4MB L3 |
| Lithography | TSMC 7nm FinFET |
| Memory | |
| Total Installed | 4GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400MT/s |
| SO-DIMM Slots | N/A |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon Vega Graphics |
| Display | |
| Size | 13.3" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Panel Treatment | Anti-Glare Matte |
| Brightness | 300 nits (typical) |
| Colour Gamut | 72% NTSC |
| Input | 10-Point Multi-touch Input |
| Lenovo USI Stylus Pen Input | |
| Storage | |
| Installed | 1x 128GB M.2 2280 PCIe 3.0 x2 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 3.0 x2 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| Connectivity | |
| Ports | 2x USB 5Gb/s Type-A Ports |
| 2x USB 5Gb/s Type-C Port with DisplayPort & 65W Power Delivery | |
| 1x HDMI 2.0 Port | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 1x MicroSD Card Reader | |
| Audio | |
| Speakers | 2x 2W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Networking | |
| LAN | N/A |
| Wi-Fi | Realtek RTL8822CE WiFi 5 2x2 MIMO Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Lenovo English International White LED Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Lenovo Precision Trackpad |
| Lenovo ThinkPad Nipple | |
| Stylus | Yes, Lenovo USI Stylus Pen |
| General | |
| Webcam | 720P HD Webcam with Temporal Noise Reduction (Front) |
| 5.0MP Full HD Webcam with Auto-Focus (Rear) | |
| Battery | 51Wh Li-Ion Polymer, 3-Cell |
| AC Adapter | 65W USB Type-C AC Adapter, 110-230V AC, 50-60Hz |
| Operating System | Google Chrome OS 64-bit |
| Dimensions | 307 x 212.1 x 17.9mm (W x D x H) |
| Weight | 1.49kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |