Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkBook 15 G2 ITL |
| Model | 20VE00PXSA |
| Processor | |
| Model | Core i5-1135G7 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| TDP-Down Clock | 0.9 GHz |
| TDP-Up Clock | 2.40 GHz |
| Boost Clock | 4.20 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8MB Intel Smart Cache |
| Lithography | 10 nm SuperFin |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (Onboard) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Maximum Capacity | Up to 40GB (8GB soldered 32GB SO-DIMM) |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS |
| 300nits | |
| 45% NTSC | |
| Anti-glare | |
| Native Resolution | Full HD(1920x1080) |
| Storage | |
| Installed | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Supported | HDD/SSD mode: up to Two Drives, 1x 2.5" HDD 1x M.2 SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On) | |
| 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4) | |
| 1x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4) | |
| 1x HDMI 1.4b | |
| 1x Card reader | |
| 1x Ethernet (RJ-45) | |
| 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| Audio | Stereo speakers |
| 1.5W x2, Dolby Audio | |
| Communications | |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ac, 2x2 WiFi Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Non-backlit, English |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p with ThinkShutter |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Battery | Integrated 45Wh |
| Battery Life | MobileMark 2018: 6 hr (45Wh) |
| Dimensions | 357mm x 235mm x 18.9mm |
| Weight | 1.7Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |