Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad X13 Yoga Gen 2 |
| Model | 20W80007ZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-1165G7 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| TDP-Down Clock | 1.20GHz |
| TDP-Up Clock | 2.80GHz |
| Boost Clock | 4.70GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 12MB Intel Smart Cache |
| Lithography | 10nm SuperFin |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB Soldered |
| Type | LPDDR4x |
| Speed | 4266MHz |
| Maximum Capacity | N/A |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Display | |
| Size | 13.3" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| 300nits brightness | |
| Anti-reflection / Anti-smudge | |
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Native Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Storage | |
| Installed | 512GB PCIe x4 NVMe 2280 M.2 Opal2 SSD |
| Supported | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On) | |
| 2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4a) | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| 1x Smart Card Reader | |
| 1x Nano-SIM Card Slot | |
| Audio | Realtek ALC3286 codec |
| 2x 2W Stereo Speakers | |
| Dolby Audio | |
| Communications | |
| Ethernet | Gigabit Ethernet (Adapter Needed) |
| Wi-Fi | Intel AX201 802.11ax 2x2 Dual-band WiFi 6 Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| LTE | Quectel EM120R-GL with Embedded eSIM |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | English LED Backlit |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p with Privacy Shutter |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Battery | Integrated 52.8Wh |
| Max Battery Life | MobileMark 2018: 12.2 hr |
| JEITA 2.0: 18.9 hr | |
| AC Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| Dimensions | 305mm x 213.9mm x 15.39mm |
| Weight | 1.2Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |