Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad T14s Gen 2 |
| Model | 20WM001CZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-1165G7 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| TDP-down Clock | 1.20GHz |
| TDP-up Clock | 2.80GHz |
| Boost Clock | 4.70GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 12 MB Smart Cache |
| Lithography | 10nm SuperFin |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (Onboard) |
| Type | LPDDR4x |
| Speed | 4266MHz |
| Maximum Capacity | N/A |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Display | |
| Size | 14" |
| Panel Type | In-Plane Switching (IPS) |
| 300nits Brightness | |
| Anti-glare | |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Supported | One drive, up to 256GB M.2 2242 SSD or 2TB M.2 2280 SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x Side Docking Connector |
| 1x USB 3.2 Gen 1 | |
| 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4a) | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On) | |
| Audio | High Definition (HD) Audio |
| Realtek ALC3287 codec | |
| Communications | |
| Ethernet | 100/1000M (Adapter Needed) |
| Wi-Fi | Intel AX210 802.11ax, 2x2 WiFi 6 Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| WWAN | Quectel EM120R-GL with Embedded eSIM |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | IR & 1080p with Privacy Shutter |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Battery | Integrated 57Wh |
| Dimensions | 327.5mm x 224.4mm x 16.81mm |
| Weight | 1.36Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |