Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad P15 |
| Model | ThinkPad P15v Gen 3 (21D8001SZA) |
| Processor | |
| Model | Core i7-12800H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Boost Clock | 4.80GHz |
| Core Arrangement | 6 Performance Cores, 8 Efficient Cores |
| Core Count | 14 |
| Thread Count | 20 |
| Cache | 18MB Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 Process |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (1x16GB SO-DIMM) |
| Type | DDR5-4800MT/s |
| SO-DIMM Slots | 2 available, 1x occupied |
| Maximum Capacity | 64GB (2x32GB SO-DIMM) DDR5-4800MT/s |
| Graphics | |
| Integrated | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete | NVIDIA T600 4GB GDDR6 Professional Graphics |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Peak Brightness | 300 nits (typical) |
| Panel Treatment | Anti-Glare 3H |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Contrast Ratio | 800:1 (typical) |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe M.2 SSD |
| Supported | 1x NVMe M.2 2280 PCIe 4.0 x4 SSD Slot (Occupied) |
| 1x NVMe M.2 2280 PCIe 4.0 x4 SSD Slot (Vacant) | |
| Input / Output | |
| Ports | 1x Thunderbolt 4.0 40Gb/s Type-C Ports with DisplayPort & 90W Power Delivery |
| 2x USB 5GB/s Type-A Port | |
| 1x HDMI 2.0b Port | |
| 1x 3.5mm Audio Combo Jack | |
| 1x SD Card Reader | |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port | |
| Audio | |
| Speakers | 2x 2W Stereo woofers with Dolby Audio Premium |
| Microphones | Dual noise canceling digital microphones with Dolby Voice |
| Networking | |
| Ethernet | Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port |
| Wi-Fi | Intel AX211 WiFi 6E 2x2 MIMO Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| LTE | N/A |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | English International White LED Backlit Chiclet Keyboard with Trackpoint |
| Pointing Device | Lenovo Precision Trackpad |
| Fingerprint Reader | Yes, Windows Hello Capable |
| General | |
| Webcam | 720P HD Webcam with Windows Hello and Privacy Shutter |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-Bit (with downgrade rights to Windows 10) |
| Battery | 68Wh Li-Ion Integrated Battery with Rapid Charge |
| Power | 135W slim tip (3-pin) AC adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Dimensions | 366.5 x 250 x 22.7mm (W x D x H) |
| Weight | 2.22kg |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |