Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad Gen 4 Series |
| Model | ThinkPad E15 Gen 4 (21E6004BZA) |
| Processor | |
| Model | Core i5-1235U |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Boost Clock | 4.40GHz |
| Core Arrangement | 2 Performance Cores, 8 Efficient Cores |
| Core Count | 10 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 Process |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (On-Board) |
| Type | DDR4-3200MT/s |
| Maximum Capacity | 40GB (1x8GB On-Board, 1x32GB SO-DIMM) DDR4-3200MT/s |
| 1x SO-DIMM slot available | |
| Graphics | |
| Integrated | Intel Iris Xe Graphics |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Peak Brightness | 300 nits (typical) |
| Panel Treatment | Anti-Glare 3H |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Colour Depth | 16.7 million colours |
| Storage | |
| Installed | 1x 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe M.2 SSD |
| Supported | 1x NVMe M.2 2280 PCIe 4.0 x4 SSD Slot (Occupied) |
| 1x NVMe M.2 2280 PCIe 3.0 x4 SSD Slot (Vacant) | |
| Input / Output | |
| Ports | 1x Thunderbolt 4.0 USB Type-C Ports with DisplayPort & 65W Power Delivery |
| 1x USB 5GB/s Type-A Port | |
| 1x USB 2.0 Type-A Port | |
| 1x HDMI 1.4b Port | |
| 1x 3.5mm Audio Combo Jack | |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port | |
| Audio | |
| Speakers | 2x 2W Stereo woofers with Dolby Audio support, tuned by HARMAN |
| Microphones | Dual array noise canceling digital microphones with Dolby Voice |
| Networking | |
| Ethernet | Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port |
| Wi-Fi | WiFi 6E 2x2 MIMO Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| LTE | N/A |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | English International Chiclet Keyboard with Lenovo Trackpoint |
| Pointing Device | Lenovo Precision Trackpad |
| Fingerprint Reader | Yes, Windows Hello Capable |
| General | |
| Webcam | Full HD 1080P Webcam with Privacy Shutter |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-Bit |
| Battery | 45Wh 3-Cell Li-Ion Integrated Battery with Rapid Charge |
| Power | 65W USB Type-C (3-pin) AC adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Dimensions | 365 x 240 x 18.9mm (W x D x H) |
| Weight | 1.7kg |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
G.Skill F4-3200C22S-16GRS Ripjaws 16GB (1x16GB) DDR4-3200MHz CL22...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,899.00
Save: R 500!
G.Skill F4-3200C16D-16GVKB Ripjaws V Series 16GB (2x8GB) DDR4-320...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,499.00
Save: R 100!
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!



