Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Model | G5030 80G001TQUE |
| Series | G Series | Technical Specifications |
| Processor | Intel Celeron N2840 Dual Core 2.16GHz with Turbo Boost up to 2.58GHz |
| Operating System | Windows 8.1 SL |
| Graphics | Intel HD Graphics |
| Memory | 2GB DDR3L 1600MHz (1x2GB) |
| Webcam | 720p or 0.3M |
| Storage | 500GB 5400rpm SATA Hard Drive |
| Audio | Dolby Advanced Audio 2.0 |
| Battery | 6 Cell Battery |
| Display | 15.6" (1366 x 768) Anti-Glare Led Backlit Display |
| Approximate Weight | 2.5 kg |
| Bluetooth | Version 4.0 |
| Connectors | 1 x USB 3.0, | 2 x USB 2.0, | Audio Combo Jack (headphone and mic), | HDMI and VGA | 2-in-1 (SD / MMC) card reader |
| Optical Drive | Super Multi DVD Writer |
| Connectivity | 802.11n WiFi | 10/100 LAN | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |