Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | LENOVO |
| Model | 80Q00045SA |
| Series | Y700 |
| Processor | 6th Generation Intel Core i7-6700HQ 2.6Ghz Processor |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Discrete Graphics | Up to NVIDIA GeForce GTX 960M 4GB |
| Memory | Up to 16 GB DDR4 |
| Webcam | HD 720p, 2 x Internal Digital Array Microphone |
| Storage | Up to 1 TB HDD + 128 GB SSD |
| Audio | 2 x 2W JBL Speakers with Chamber + 3.0 W Subwoofer and Dolby Home Theater |
| Battery | Up to 4 Cell 60 WHr |
| Keyboard | Red LED Backlit with 2 Level Brightness Control |
| Display | Frameless Full HD (1920 x 1080) 16:9 IPS Anti-Glare |
| Dimensions | (inches) : 16.65" x 12.00" x 1.10" | (mm) : 423 x 305 x 27.95 |
| Weight | Starting at 7.7 lbs (3.5 kg) |
| ODD | Optional External USB 2.0 DVD/BD Tray-In |
| Security | Kensington Lock |
| WLAN | LAN 1000 M, Up to WiFi 2 x 2 a/c + Bluetooth 4.0 |
| Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 + Always-on, DC-in, 2-in-1 Audio Combo Jack, 1 x HDMI, 1 x 4-in-1 Media Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |