Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | Ideapad |
| Model | 80R2004RSA |
| Processor | Intel Atom Z3735F Quad-Core Processor |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics | Integrated Intel HD |
| Memory | Up to 2 GB DDR3L |
| Webcam | 0.3MP with Dual Microphone |
| Storage | Up to 32 GB eMMC |
| Audio | Stereo Speakers with Dolby Advanced Audio Certification |
| Battery | Up to 8 Hours at 150 nits Web Browsing |
| Display | 11.6" HD LED Glossy (1366x768) |
| Dimensions (W x D x H) | 292mm x 202mm x 17.5mm |
| Weight | Starting at 1 kg |
| WiFi and Bluetooth | WiFi 1 x 1 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 |
| Connectors | 2 x USB 2.0, HDMI-out, microSD card slot, audio combo jack | Software |
| Security & Support | Lenovo OneKey Recovery | Lenovo Companion 3.0 | Lenovo Photo Master | Lenovo SHAREit | Lenovo REACHit |
| Security Software | McAfee LiveSafe(30 Day Trial Version) | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |