Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | IdeaPad |
| Model | 80XH01JXSA |
| Processor | |
| Model | Core i3-6006U Dual Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.00 GHz |
| Core Count | 2 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 3 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 4 GB (On-board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Maximum Capacity | Supports 20 GB Maximum via 1 Memory Slot |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel HD Graphics 520 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | HD Non Gloss Type LED Backlit Panel |
| Native Resolution | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB 5400RPM SATA HDD |
| 1x DVD Super Multi Writer ODD | |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.0 |
| 1x USB 3.0 Type-C | |
| HDMI Output | |
| D-Sub VGA Output | |
| 4-in-1 Card Reader | |
| Communications | |
| Wi-Fi | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Standard Sized keyboard |
| Pointing Device | Trackpad |
| General | |
| Webcam | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 2-Cell battery |
| Dimensions (WxDxH) | 378 x 260 x 22.9 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
