Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | Yoga 900 Series |
| Model | 80Y70043SA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8550U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.80 GHz |
| Boost Clock | 4.00 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8 GB (On-board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400 MHz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 13.9" |
| Panel Type | Ultra HD IPS, Mulit-Touch Panel |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB M.2 PCI-E SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.0 (with always-on charging) |
| 2x USB Type-C (Thunuderbolt, PowerDelivery & DisplayPort) | |
| Combination audio/microphone jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | 802.11ac Dual-Band Wireless Module |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Standard QWERTY keyboard |
| Pointing Device | Trackpad |
| General | |
| Colour | Bronze |
| Webcam | Yes, HD 720P |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Security | |
| Battery | 4-cell, 70WH |
| Dimensions (WxDxH) | 323 x 223.5 x 13.95mm |
| Weight | Starting at 1.37kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |