Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | Yoga 730 |
| Model | 81CT006DSA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8550U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.80 GHz |
| Boost Clock | 4.00 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8 GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400MHz |
| Maximum Capacity | Up to 16GB |
| Display | |
| Size | 13.3" |
| Panel Type | Full HD, IPS, Multi-Touch |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 256GB M.2 PCIe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.1 Type-C with Thunderbolt |
| 1x USB 3.0 | |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Dual Band 802.11ac Wireless |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Full-Size Backlit Keyboard, 6-Row, Multimedia Fn Keys |
| Pointing Device | Trackpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD, 1.0MP Resolution, Fixed Focus |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 4-Cell (48Wh) Li-Polymer |
| 65W Slim Tip AC Adapter | |
| Dimensions | 306.8 x 216.3 x 14.1 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |