Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | IdeaPad 330 |
| Model | 81DE00VASA |
| Processor | |
| Model | Core i5-8250U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.60 GHz |
| Boost Clock | 3.40 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 6 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 4GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel HD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 1TB 5400RPM HDD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.1 Type-C |
| 2 x USB 3.0 | |
| 1x HDMI | |
| 4-in-1 Card Reader | |
| 1x Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Intel Wireless-AC 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | Web Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | Up to 6 Hours Battery Life |
| Dimensions | 378 x 260 x 22.9 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |