Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | YOGA 530 |
| Model | 81EK00YDSA |
| Processor | |
| Model | Core i3-8130U Dual Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.20 GHz |
| Boost Clock | 3.40 GHz |
| Core Count | 2 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 4MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 4GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 14" |
| Panel Type | Full HD, Touch |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 128GB M.2 PCIe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.0 Always-On Charging |
| 1x Type-C (DisplayPort USB 3.0) | |
| 1x Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | 802.11ac Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Web Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 4 Cell 48WH |
| Dimensions | 328 x 229 x 17.6 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |