Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | Ideapad 130 |
| Model | 81H70013SA |
| Processor | |
| Model | Core i5-8250U Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 1.60 GHz |
| Boost Clock | 3.40 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 6 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 4GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | HD, Anti-Glare |
| Native Resolution | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Installed | 1TB 5400RPM SATA HDD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.0 |
| 1x HDMI | |
| 1x RJ-45 | |
| 1x Audio Jack | |
| Communications | |
| Network | Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Wi-Fi | Intel Dual Band Wireless-AC 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| General | |
| Webcam | 720p Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 2-Cell 30Wh |
| AC Adapter | 45W |
| Dimensions | 375.6 x 253.4 x 22.7 mm |
| Weight | 2.1kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |