Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | IdeaPad L340 |
| Model | 81LW0097SA |
| Processor | |
| Model | Ryzen 3 3200U |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Base Clock | 2.60 GHz |
| Boost Clock | 3.50 GHz |
| Core Count | 2 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 1MB Total L2 Cache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 4GB (On-Board) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400MHz |
| Total Memory Supported | Up to 16GB (1x Free Slot) |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Radeon Vega 3 Graphics |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, TN |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 1TB 5400RPM HDD |
| Optical Disc Drive | No (Dummy Drive) |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.1 Type-A Gen 1 |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 1 | |
| 1x HDMI | |
| 1x Combo Audio Jack Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | 802.11ac Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Tenkeyless Keyboard |
| Pointing Device | Integrated Trackpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Web Camera with Single Microphone and TrueBlock Privacy Shutter |
| Audio | Stereo Speakers 2x1.5W with Dolby Audio |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | Up to 9.5 Hours |
| Dimensions | 363 x 254.6 x 22.9 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |