Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | H111 |
| Model | 981-000593 |
| Headphones Specifications | |
| Impedance | 32 Ohms |
| Sensitivity | 100 dB |
| Frequency Response | 20Hz - 20,000Hz |
| Ear Cushions | Leatherette, Cleanable |
| Microphone Specifications | |
| Microphone Type | Unidirectional |
| Sensitivity | -58dBV/µBar, -38dBV/Pa |
| Frequency Response | 100Hz - 16,000Hz |
| General | |
| System Requirements | Windows, macOS, or ChromeOS & Popular Calling Platforms. |
| Certified Works With Chromebook. | |
| Single 3.5mm Jack. | |
| Dimensions | 162mm x 144mm x 46mm |
| Weight | 0.074kg |
| Cable Length | 2.35m |
| In the Box | Stereo Headset |
| User documentation | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |