Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GP Leopard |
| Model | GP65 (10SEK-063ZA) |
| Processor | |
| Model | Core i7-10750H Hexa Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.60 GHz |
| Max Turbo Clock | 5.00 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Maximum Capacity | Up to 64GB (total of 2x slots, both occupied) |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 Graphics |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS-Level |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Additional | 144Hz Refresh Rate |
| 72% NTSC Colour Gamut | |
| Thin Bezel Design | |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB NVMe PCIe M.2 Solid State Drive |
| Supported | 1x M.2 NVMe PCIe Gen3 / SATA SSD Combo slot (occupied) |
| 1x 2.5" SATA Hard Drive | |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen2 Type-C |
| 3x USB 3.2 Gen1 Type-A | |
| 1x HDMI (4K @30Hz) | |
| 1x SD (XC/HC) Card Reader | |
| 1x RJ45 | |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Communications | |
| Ethernet | Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Wi-Fi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2*2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Per key RGB illuminated keyboard |
| Pointing Device | Trackpad |
| General | |
| Webcam | HD Type (30fps @720p) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 6-cell, 51Whr |
| AC Adapter | 230W Adapter |
| Dimensions | 357 x 248 x 27.5 mm (WxHxD) |
| Weight (w/ battery) | 2.3kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |