Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GP65 Leopard |
| Model | 9SE-443ZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-9750H Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.60GHz |
| Boost Clock | 4.50GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB Smart Cache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (2x16GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666MHz |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS-Level |
| 144Hz | |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB M.2 NVMe |
| Expansion Slots | |
| Supported Storage | 1x M.2 SSD Combo (NVMe PCIe Gen3 / SATA ) |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| 2x Usb 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A | |
| 1x HDMI | |
| 1x SD Card Reader (XC/HC) | |
| 1x RJ45 | |
| Communications | |
| Ethernet | Killer Gb LAN |
| Wi-Fi | 802.11 ac Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth v5 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlight Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | HD 30fps720P |
| Speaker | 2x 2W |
| AC Adapter | 180W Adapter |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 6-Cell 51WHr |
| Dimensions | 357.7mm x 248mm x 27.5mm |
| Weight | 2.33kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |