Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Creator 17 |
| Model | A10SE-041ZA |
| Processor | |
| Model | i7-10750H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.60 GHz |
| Boost Clock | 5.00 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 17.3" |
| Panel Type | UHD, MiniLED, 60Hz |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Storage | |
| Installed | 512GB NVMe PCI-E SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x Type-C (USB 3.2 Gen2 / DP) |
| 1x Type-C (USB 3.2 Gen2 / DP / Thunderbolt3) with PD Charging | |
| 3x USB 3.2 Type-A Gen1 | |
| 1x HDMI (4K @ 60Hz) | |
| 1x Micro SD Card Reader | |
| 1x Mic-In | |
| 1x Headphone-Out (HiFi) Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ac) 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Integrated Trackpad |
| General | |
| Webcam | IR HD Type (30fps@720p) |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | 4-Cell, Li-Polymer 82Whr |
| Dimensions | 396.1 x 259.4 x 20.25 mm |
| Weight | 2.50 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |