Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | A320 Motherboards |
| Model | A320M PRO-VD/S V2 |
| Processor | Supports AMD Ryzen 1st and 2nd Generation/ Ryzen with Radeon Vega Graphics/ Athlon with Radeon Vega Graphics and A-Series / Athlon X4 Processors for Socket AM4 |
| Chipset | AMD A320 Chipset |
| Memory | 2x DDR4 Memory Slots, Support Up to 32GB |
| Support DDR4 1866/ 2133/ 2400/ 2667 Mhz *1 | |
| Dual Channel Memory Architecture | |
| Supports ECC UDIMM Memory (Non-ECC Mode) | |
| Support Non-ECC UDIMM Memory | |
| Slots | 1x PCIe 3.0 x16 Slot |
| Supports x 16 Speed with RYZEN Series Processors | |
| Supports x8 Speed with AMD Ryzen with Radeon Vega Graphics and A-Series / Athlon X4 Processors | |
| Supports x4 Speed with AMD Athlon with Radeon Vega Graphics Processors | |
| 2x PCIe 2.0 x1 Slots | |
| On-Board Graphics | 1x DVI-D Port, Supports a Maximum Resolution of 1920 x 1200 @ 60Hz |
| 1x VGA Port, Supports a Maximum Resolution of 2048 x 1280 @ 60Hz, 1920 x 1200 @ 60Hz *2 | |
| Storage | 4x SATA 6Gb/s Ports |
| Supports RAID 0, RAID 1 and RAID 10 | |
| USB | 6x USB 3.1 Gen1 (SuperSpeed USB) Ports (4 Ports on the Back Panel, 2 Ports Available Through the Internal USB Connector) |
| 6x USB 2.0 (High-Speed USB) Ports (2 Ports on the Back Panel, 4 Ports Available Through the Internal USB Connector) | |
| Audio | 7.1-Channel High Definition Audio |
| LAN | 1x Realtek 8111H Gigabit LAN Controller |
| Internal Connectors | 1x 24-pin ATX Main Power Connector |
| 1x 8-pin ATX 12V Power Connector | |
| 4x SATA 6Gb/s Connectors | |
| 2x USB 2.0 Connectors (Supports Additional 4 USB 2.0 Ports) | |
| 1x USB 3.1 Gen 1 Connector (Supports Additional 2 USB 3.1 Gen1 Ports) | |
| 1x 4-pin CPU Fan Connector | |
| 1x 4-pin System Fan Connector | |
| 1x Front Panel Audio Connector | |
| 2x Front Panel Connectors | |
| 1x TPM Module Connector | |
| 1x Chassis Intrusion Connector | |
| 1x Serial Port Connector | |
| 1x Clear CMOS Jumper | |
| Back Panel Ports | 1x PS/2 Device Port |
| 1x DVI-D Port | |
| 1x VGA Port | |
| 4x USB 3.1 Type-A Gen 1 | |
| 1x LAN Port | |
| 3x HD Audio Connectors | |
| 2x USB 2.0 Type-A Ports | |
| Dimensions | 9.3 in. x 7.4 in. (23.6 cm x 18.7 cm) |
| m-ATX Form Factor | |
| Mounting | 6 Mounting Holes |
| Operating System Support | Support for Windows 10 / 7 64-bit |
| Notes | *1 A-series / Athlon X4 processors support a maximum of DDR4 2400 Mhz. |
| *2 Only support when using AMD Ryzen with Radeon Vega Graphics/ Athlon with Radeon Vega Graphics and A-series Processors | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |