Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Cyborg Series |
| Model | Cyborg 15 B2RW (B2RWEKG-092ZA) |
| Processor | |
| Model | Core 7 240H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Boost Clock | 5.20GHz |
| Core Arrangement | 6x Performance Cores, 4x Efficiency Cores |
| Core Count | 10 cores |
| Thread Count | 16 threads |
| Cache | 24MB Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 Process |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB SO-DIMM) |
| Type | DDR5 |
| Speed | 5600 MT/s |
| Maximum Capacity | 96GB (2x48GB SO-DIMM) DDR5-5600 |
| 2x SO-DIMM Slots available for upgrades, Both occupied | |
| Graphics | |
| Integrated | Intel Graphics |
| Discrete | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Boost Clock | 1500 MHz @ 45W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost |
| Execution Units | 2560 CUDA Cores |
| Memory | 8GB GDDR7 |
| Features | NVIDIA GeForce Experience |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Physx | |
| NVIDIA Image Scaling | |
| NVIDIA Deep-Learning Super Sampling (DLSS) | |
| NVIDIA RTX Ray Tracing | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA NVENC Encode and Decode | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| GPU Switching | NVIDIA Optimus |
| Variable Refresh Support | N/A |
| Display | |
| Size | 15.6” |
| Panel Type | IPS-Level (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Panel Treatment | N/A |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Colour Gamut | N/A |
| Brightness | N/A |
| HDR Support | N/A |
| Certifications | N/A |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Port with DisplayPort & Power Delivery |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 Port (TMDS) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port | |
| Audio | |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Codec | N/A |
| Networking | |
| Ethernet | Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Adapter |
| Wi-Fi | WiFi 6E 2x2 MIMO Tri-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LTE | N/A |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | MSI Gaming 4-Zone RGB LED Backlit Chiclet Keyboard with Copilot Key |
| Pointing Device | MSI Precision Touchpad |
| Fingerprint Reader | N/A |
| General | |
| RGB | MSI Mystic Light supports on-device RGB effects |
| Webcam | 720P Webcam with Array Microphones |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| Battery | 55.2WHr Li-Polymer with Fast Charging |
| Charging | 120W AC Adapter, 50-60Hz, 100-240V AC |
| Dimensions | 359.3 x 245.25 x 23.15mm (W x D x H) |
| Weight | 1.95kg |
| Colour | Translucent Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Alienware AC16250_RPLH-R_010 16 Aurora Intel Core 7 240H 5.2GHz 1...
In stock with SupplierR48,777.00
ASUS V3607VH-I73210B0X V16 V3607 Intel Core 7 240H 5.2GHz 10-Core...
In stock with SupplierR30,158.00
Customers Who Bought This Also Bought
Kingston KCP556SS6-8 ValueRAM 8GB (1x8GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,299.00
Save: R 300!
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!
WootVision 24F I144 23.8" Full HD (1920x1080) 144Hz 14ms IPS Blac...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,599.00
Save: R 800!
ADATA AD5S560016G-S Premier 16GB (1x16GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,299.00
Save: R 800!
Corsair CMSX16GX5M1A4800C40 Vengeance 16GB (1x16GB) DDR5-4800MHz ...
In stock with WootwareR5,099.00
R3,999.00
Save: R 1,100!
ASUS S3407CA-LY107X Vivobook S14 S3407 Intel Core Ultra 7 255H 5....
Contact for AvailabilityR18,799.00








