Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | B450 |
| Model | B450M BAZOOKA PLUS |
| Processor | Support AMD Ryzen 1st and 2nd Generation/ Ryzen with Radeon Vega Graphics Processors for Socket AM4 |
| Chipset | AMD B450 Chipset |
| Memory | 4x DDR4 memory slots, support up to 64GB |
| Supports 1866/ 2133/ 2400/ 2667Mhz (by JEDEC) | |
| Supports 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3333 MHz (by A-XMP OC MODE) | |
| Supports Dual-Channel mode | |
| Supports non-ECC UDIMM memory | |
| Supports ECC UDIMM memory | |
| Slots | 1x PCIe 3.0 x16 slot |
| Supports x16 speed with AMD Ryzen 1st and 2nd Generation processors | |
| Supports x8 speed with AMD Ryzen with Radeon Vega Graphics processors | |
| 2x PCIe 2.0 x1 slots | |
| Onboard Graphics | 1x DVI-D port, support a maximum resolution of 1920x1200@60Hz1 |
| 1x HDMI 1.4 port, supports a maximum resolution of 4096x2160 @30Hz, 2560x1600 @60Hz1 | |
| Only support when using AMD Ryzen with Radeon Vega Graphics Processors | |
| Maximum shared memory of 2048 MB | |
| Storage | AMD B450 Chipset |
| 4x SATA 6Gb/s ports | |
| AMD CPU | |
| 1x M.2 slot (M2_1, Key M) | |
| Supports PCIe 3.0 x4 and SATA 6Gb/s 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices | |
| RAID | AMD B450 Chipset |
| Supports RAID 0, RAID 1 and RAID 10 for SATA storage devices | |
| USB | AMD B450 Chipset |
| 8x USB 3.1 Gen1 (SuperSpeed USB) ports (4 Type-A ports on the back panel, 4 ports available through the internal USB 3.1 Gen1 connectors) | |
| 6x USB 2.0 (High-speed USB) ports (2 Type-A ports on the back panel, 4 ports available through the internal USB 2.0 connectors) | |
| Audio | Realtek ALC892 Codec |
| 7.1-Channel High Definition Audio | |
| LAN | 1x Realtek RTL8111H Gigabit LAN controller |
| Internal Connectors | 1x 24-pin ATX 12V power connector |
| 1x 8-pin ATX 12V power connector | |
| 4x SATA 6Gb/s connectors | |
| 2x USB 2.0 connectors (support additional 4 USB 2.0 ports) | |
| 2x USB 3.1 Gen1 connectors (support additional 4 USB 3.1 Gen1 ports) | |
| 1x 4-pin CPU fan connector | |
| 2x 4-pin system fan connectors | |
| 2x 5050 RGB LED strip 12V connectors | |
| 1x TPM module connector | |
| 1x Front panel audio connector | |
| 2x System panel connectors | |
| 1x Chassis Intrusion connector | |
| 1x Clear CMOS jumper | |
| 1x Serial Port connector | |
| 1x Parallel Port connector | |
| Back Panel Ports | 1x DVI-D Port |
| 1x PS/2 Combo Port | |
| 4x USB 3.1 Gen1 | |
| 1x LAN Port | |
| 1x HDMI Port | |
| 1x BIOS FLASHBACK Button | |
| 2x USB 2.0 Port | |
| 3x HD Audio Connectors | |
| Dimensions | 9.6 in. x 9.6 in. (24.4 cm x 24.4 cm) |
| M-ATX Form Factor | |
| Mounting | 8 mounting holes |
| Operating System | Support for Windows 10 64-bit |
| Support for Windows 7 64-bit | |
| *To support Windows 7 64-bit, you must install an AMD Pinnacle Ridge & Summit Ridge CPU. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome motherboard! - Matthew, 13 September 2019
If you're into Micro-ATX form factor (like me) then this a great buy. This particular board outperforms in stock VRM cooling versus similar mobos of this price range. BIOS is simple enough and offers tons of customization. Recommended!
Customers Who Bought This Also Bought
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R699.00
Save: R 100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
WootVision 24F I144 23.8" Full HD (1920x1080) 144Hz 14ms IPS Blac...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,599.00
Save: R 800!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00















