Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GE63 Raider RGB |
| Model | GE63 Raider RGB 8SG-238ZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8750H Hex Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.20 GHz |
| Boost Clock | 4.10 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 9 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Maximum Capacity | 16GB |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2080 8GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, IPS-Level, 144Hz Panel |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 256GB NVMe PCIe SSD |
| 1TB 7200RPM HDD | |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.1 Type-C Gen2 |
| 2x USB 3.1 Type-A Gen1 | |
| 1x USB 3.1 Type-A Gen2 | |
| 1x RJ45 | |
| 1x HDMI | |
| 1x Mini-DisplayPort | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Killer Wireless-AC 1550i |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| General | |
| Webcam | 720p |
| Operating System | Windows 10 home 64-bit |
| Battery | 6-Cell 65Whr Battery |
| Dimensions | 383 x 260 x 29.5mm |
| Weight | 2.49kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |