Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GeForce GTX 1070 Graphics Cards |
| Model | GeForce GTX 1070 GAMING Z 8G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1657 MHz (OC Mode) |
| 1632 MHz (Gaming Mode) | |
| 1506 MHz (Silent Mode) | |
| Boost Clock | 1860 MHz (OC Mode) |
| 1835 MHz (Gaming Mode) | |
| 1683 MHz (Silent Mode) | |
| CUDA Cores | 1920 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 8108 MHz (OC Mode) |
| 8108 MHz (Gaming Mode) | |
| 8008 MHz (Silent Mode) | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x DL-DVI-D | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | 2-Way SLI Support |
| Cooler | Dual TORX 2.0 Fans |
| Features | Double Ball Bearings |
| ZERO FROZR | |
| RGB Mystic Light | |
| Military Class 4 Components | |
| Smooth Heat Pipes | |
| MSI Gaming App | |
| Afterburner OC | |
| G-SYNC Technology | |
| Adaptive Vertical Sync | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550 W |
| Power Connector | 1x 6-Pin, 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 279 x 140 x 42 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |