Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Ventus |
| Model | GeForce GTX 1650 D6 VENTUS XS OC |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1650 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express x16 3.0 |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| CUDA Cores | 896 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 12 Gbps |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.0b |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| 1x DL-DVI-D | |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| HDCP | 2.2 |
| VR Ready | No |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ansel |
| NVIDIA G-SYNC | |
| OC Scanner | |
| Kombustor | |
| Dual Fan Design | |
| Aluminum Extruded Heat Sink | |
| Afterburner Overclocking Utility | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Consumption | 75W |
| Power Connector | 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 178 x 111 x 38 mm |
| Weight | 454 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |