Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Aero ITX |
| Model | GeForce GTX 1660 Aero ITX 6G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express x 16 3.0 |
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| CUDA Cores | 1408 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 8 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-Bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 API |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPorts |
| 1x HDMI | |
| 1x DVI-D | |
| HDCP Support | Yes, 2.2 |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Small Form Factor |
| Perfect In Any Case | |
| MSI Afterburner | |
| NVIDIA G-Sync | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450W |
| Power Consumption | 120W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ITX |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions | 178 x 126 x 41mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |