Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GeForce GTX 16 Series |
| Model | GeForce GTX 1660 Ti ARMOR OC Edition |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 |
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz |
| CUDA Cores | 1536 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 12 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 288 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | 2.2 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| Afterburner OC | Yes |
| General | PCI Express Gen 4 |
| MSI OC Performance | |
| MSI Solid Backplate | |
| MSI Custom PCB | |
| MSI Armor Thermal Design | |
| MSI Afterburner | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 450W |
| Power Consumption | 130W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slots |
| Dimensions | 243 x 129 x 42 mm (LxW) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |