Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GeForce GTX 1660 Ti Graphics Cards |
| Model | GeForce GTX 1660 VENTUS XS 6G OC |
| Graphics Processing Unit | NVIDIA GeForce GTX 1660 |
| Interface | PCI Express x16 3.0 |
| CUDA Cores | 1408 Units |
| Clock Speeds | Boost: 1830 MHz |
| Memory Speed | 8 Gbps |
| Memory | 6GB GDDR5 |
| Memory Bus | 192-bit |
| Output | 3x DisplayPort v1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| HDCP Support | 2.2 |
| VR Ready | Yes |
| G-Sync Technology | Yes |
| Digital Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| DirectX | 12 API |
| OpenGL | 4.5 |
| Maximum Displays | 4 |
| Power Consumption | 120 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Recommended PSU | 450 W |
| Dimensions | 204 x 128 x 42 mm |
| Weight | 702 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |