Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Gaming X Trio |
| Model | GEFORCE RTX 2080 TI GAMING X TRIO |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 2080 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1350 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 11GB |
| Memory Interface | 352-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort v1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x USB Type-C (Support VirtualLink) | |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 Displays |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | Yes, 2-Way NVIDIA NVLINK |
| Cooler | MSI TRI-FROZR Thermal Design, with TORX 3.0 Fans |
| Features | Real-time Ray Tracing In Games |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA G-Sync & HDR | |
| DirectX 12 Support | |
| TORX Fan 3.0 | |
| Zero FROZR | |
| Advanced Airflow Control | |
| OC Performance | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650 W |
| Power Consumption | 250 W |
| Power Connector | 2x 8-Pin, 1x 6-Pin |
| HDCP Support | 2.2 |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Triple Slot |
| Dimensions (LxWxH) | 327 x 140 x 55.6 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!