Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GAMING Z TRIO |
| Model | RTX-3070-GAMING-Z-TRIO |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Cuda Cores | 5888 Units |
| Core Clock | Boost: 1845 MHz |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650 W |
| Power Consumption | 240 W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| General | |
| Form Factor | |
| Slot Width | 2.5 |
| Features | VR READY |
| ADAPTIVE VERTICAL SYNC | |
| G-SYNC technology | |
| Real-Time Ray Tracing technology | |
| NVIDIA DLSS Ground-breaking AI Rendering technology | |
| Supports MSI Center software | |
| MSI RGB Mystic Light RGB lighting | |
| TRI FROZR 2 Thermal design | |
| MSI TORX FAN 4.0 | |
| Wave-curved 2.0 Heatsink design | |
| Brushed aluminium backplate | |
| Product Dimensions | 323 x 140 x 56 mm |
| Product Weight | 1458 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |