Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GEFORCE RTX 3070 GRAPHICS CARDS |
| Model | GeForce RTX 3070 VENTUS 2X OC |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express Gen 4 |
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| CUDA Cores | 5888 |
| Effective Memory Clock | TBD |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| Cooler | TORX Fan 3.0 |
| Precision-Machined Core Pipes | |
| Thermal Padding Allow for Heat Transfer | |
| Power Requirements | |
| Power Consumption | TBD |
| Recommended Power Supply | TBD |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | TBD |
| Weight | TBD |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Peerless function - Matthew, 21 January 2021
MSI has once again outdone themselves. This card pushed my benchmark score through the roof from my old 1060. I couldn't be happier! (Just a heads-up; despite this being an MSI card, there is no RGB lighting.)