Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GAMING X Series |
| Model | GeForce RTX 4060 GAMING X 8G (RTX-4060-GAMING-X-8G) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x8 (x16 Physical) |
| Base Clock | 1830 MHz |
| Boost Clock | Up to 2595 MHz |
| MSI Center Extreme Performance Boost Clock | Up to 2610 MHz |
| CUDA Cores | 3072 |
| GPU Architecture | Nvidia Ada Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 17 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | MSI GAMING X Cooling System with TORX 5.0 Fans |
| MSI TWIN FROZR 9 Design | |
| MSI Afterburner Overclocking Utility | |
| Metal Back Plate | |
| Anti-sag design | |
| 3rd Generation Ray Tracing Cores | |
| 4th Generation Tensor Cores | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA NVLink | |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Power Requirements | |
| Total Board Power | 115W |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Slot Width | 2-Slot |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 247 x 130 x 42mm (L x W x H) |
| Weight | 0.587kg |
| Boxed Accessories | Quick Start Guide |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
