Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GAMING X SLIM 8G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Extreme Performance Clock (Via MSI Center) | 2685MHz |
| Boost Clock | 2670MHz |
| CUDA Cores | 4352 Units |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 18 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort v1.4a |
| 1x HDMI (Supports 4K@120Hz HDR and 8K@60Hz HDR and Variable Refresh Rate (VRR) as specified in HDMI 2.1a) | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6 Graphics Memory | |
| MSI TRI FROZR 3 Thermal Design | |
| MSI TORX Fan 5.0 Fan blades | |
| Copper Baseplate | |
| Square-shape Core Heat Pipes | |
| Airflow Control | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 160W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 46mm |
| Dimensions | 307mm x 125mm x 46mm |
| Weight | 895g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
G.Skill F4-3200C16D-32GIS Aegis 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL16 1...
In stock with WootwareR6,499.00
R6,199.00
Save: R 300!
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
MSI B550M PRO-VDH WIFI AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro ATX Deskto...
Stock Coming SoonR2,599.00
R2,499.00
Save: R 100!







