Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GAMING X SLIM Series |
| Model | GeForce RTX 4060 Ti GAMING X SLIM WHITE 16G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x8 (x16 Physical) |
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | Up to 2670 MHz |
| MSI Center Extreme Performance Boost Clock | Up to 2685 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| GPU Architecture | Nvidia Ada Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 18 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | MSI GAMING X SLIM Cooling System with TORX 5.0 Fans |
| MSI TRI FROZR 3 Thermal Design | |
| MSI Afterburner Overclocking Utility | |
| MSI Mystic Light RGB Sync | |
| Metal Back Plate | |
| Anti-sag bracket | |
| 3rd Generation Ray Tracing Cores | |
| 4th Generation Tensor Cores | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA NVLink | |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Power Requirements | |
| Total Board Power | 165W |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Slot Width | 2-Slot |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 307 x 125 x 46mm (L x W x H) |
| Weight | 0.919kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
G.Skill F4-3200C16D-32GIS Aegis 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL16 1...
In stock with WootwareR6,499.00
R6,199.00
Save: R 300!
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!








