Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GAMING X TRIO |
| Model | GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Base Clock | 2230MHz |
| Boost Clock | 2595MHz (Gaming & Silent Mode) |
| Extreme Performance Boost | 2610MHz (Using MSI Center) |
| CUDA Cores | 16384 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ada Lovelace AD102 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bandwidth | 1.018GBps |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| CUDA | CUDA 8.9 |
| Shader Model | 6.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | V2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | MSI Mystic Light RGB |
| MSI TORX Fan 5.0 Design | |
| MSI Afterburner Overclocking Utility | |
| MSI Tri FROZR 3S Advanced Cooling | |
| Heatsink Backplate with Thermal Pads | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 3rd Gen Ray Tracing Cores | |
| 4th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 8th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 1000W |
| Power Consumption | 450W |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12VHPWR PCIe 5.0 Connector or 4x 8-Pin PCI PEG Connectors (Adapter Included) |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.5 Slots |
| Dimensions | 337 x 140 x 77mm (L x W x H) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux Aarch64 | |
| Linux x86-64 | |
| Package Contents | 1x MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G Graphics Card |
| 1x 4x8-Pin PCI PEG to 16-Pin 12VHPWR PCIe 5.0 Adapter | |
| 1x MSI GPU Support Bracket | |
| User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Outstanding Investment - Brendan, 18 January 2024
I was able to achieve well beyond the advertised performance clock on this card and it barely peaked above 40-50 degrees celsius. It remained quite and cool no matter what the benchmark/workload and the sheer definition of image output is jaw-dropping. As a long time supporter of MSI and Nvidia products, it's safe to say that this card made me a solid, ardent fan.
Using it for 4K-8K Video Editing, 3D Animation and Compositing of VFX and occasional gaming - not a single issue. 4090 lives up to the hype.
