Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | SUPRIM LIQUID |
| Model | GeForce RTX 4090 SUPRIM LIQUID X 24G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Base Clock | 2230MHz |
| Boost Clock | 2625MHz (Gaming & Silent Mode) |
| Extreme Performance Boost | 2640MHz (Using MSI Center) |
| CUDA Cores | 16384 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ada Lovelace AD102 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bandwidth | 1.018GBps |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| CUDA | CUDA 8.9 |
| Shader Model | 6.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | V2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | MSI Mystic Light RGB |
| MSI TORX Fan 5.0 Design | |
| MSI Afterburner Overclocking Utility | |
| MSI SUPRIM LIQUID Advanced Cooling | |
| Heatsink Backplate with Thermal Pads | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 3rd Gen Ray Tracing Cores | |
| 4th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 8th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 1000W |
| Power Consumption | 450W |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12VHPWR PCIe 5.0 Connector or 4x 8-Pin PCI PEG Connectors (Adapter Included) |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slots |
| Dimensions (GPU) | 280 x 140 x 43mm (L x W x H) |
| Radiator Dimensions | 274 x 121 x 55mm (with Fan) |
| Tube Length | 470 x 11.2mm (L x D) |
| Weight | 2.35kg |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux Aarch64 | |
| Linux x86-64 | |
| Package Contents | 1x MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G Graphics Card |
| 1x 4x8-Pin PCI PEG to 16-Pin 12VHPWR PCIe 5.0 Adapter | |
| 1x MSI GPU Support Bracket | |
| User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Product - Cobus, 6 December 2022
This GPU is an absolute beast. Fans are very quiet when running. The radiator tubes are a bit short so just make sure you check where you want to mount it and work out if they will be long enough. I have not yet overclocked the card as it runs any game at max settings without hassle. Also check the fan configuration if you want to mount it in the front of the chassis in order for the correct airflow.
I had delayed delivery from DPD laser/ Dawnwing which was frustrating as their call centre wasn't very helpful. However Wootware sorted out the issue with the courier and GPU was delivered.
If your in the market for a new 4 series GPU I would recommend a 4090 over a 4080, its just better value for money for price/performance
