Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GL Series |
| Model | GL73 9SE-275ZA |
| Processor | |
| Model | i7-9750H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.60 GHz |
| Boost Clock | 4.50 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2 x 8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Maximum Capacity | Up to 32 GB |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 17.3" |
| Panel Type | Full HD |
| Native Resolution | 1920 x1080 |
| Storage | |
| Installed | 256GB SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.2 Type-C Gen 2 |
| 2x USB 3.2 Type-A Gen 1 | |
| 1x USB 3.2 Type-A Gen 2 | |
| 1x HDMI | |
| 1x Mini DisplayPort | |
| SD Card Reader | |
| 2x Audio Jacks | |
| Audio | 2x 3W Speakers |
| Communications | |
| Wi-Fi | 802.11 ac Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Red LED Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Integrated Trackpad |
| General | |
| Webcam | HD Type (30fps@720p) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 51 WHr 6-Cell Li-ion |
| 180W Adapter | |
| Dimensions | 419 x 287 x 33 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |