Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GS65 Stealth |
| Model | 8SF-092ZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8750H Hex Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.20 GHz |
| Boost Clock | 4.10 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 9 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (2x 16GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Maximum Capacity | Up to 32GB |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q 8GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS-Level, 144Hz |
| 7ms 72% NTSC | |
| Thin Bezel, 100% sRGB | |
| Native Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB NVMe PCIe M.2 Solid State Drive |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.1 Type-C Gen2 |
| 3x USB 3.1 Type-A | |
| 1x Mini DisplayPort | |
| 1x HDMI | |
| 1x RJ45 | |
| 1x Mic-in | |
| 1x Headphone-out | |
| Communications | |
| Network | Killer Gigabit (10/100/1000) LAN |
| Wi-Fi | Killer AC Wi-Fi 1550i |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Trackpad |
| General | |
| Webcam | HD, 720p |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 4-Cell, Li-Polymer, 82Whr Battery |
| Dimensions (WxDxH) | 357.7 x 247.7 x 17.9 mm |
| Weight | 1.9 kg (w/ batter) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |